Пятница, 21 июня, 2024

Особливості архітектури Торонто

Торонто одне із найкрасивіших міст Канади, важливий туристичний та економічний центр країни. Населений пункт вважають одним із найбільш багатонаціональних міст світу. Загальний образ Торонто сформувався на основі поєднання багатьох культур і традицій, а також в процесі змішування різних архітектурних стилів. Далі на toronto-future.

На вулицях мегаполіса зустрічаються зразки георгіанської архітектури XIX століття поруч із постмодерним напрямком XXI століття. Часто архітектурні стилі плавно доповнюють один одного, чим привертають увагу та запам’ятовуються. 

Загальна інформація про архітектурні стилі Торонто та будівельні матеріали

Архітектурний стиль Торонто характеризують як еклектичне поєднання різних напрямків. В процесі розбудови міста спочатку використовували стилі, запозичені у європейських країнах та США. Поступово в Торонто виникали власні архітектурні рішення та стилі на зразок “еркер-і-щипець” та “будинок у стилі Анекс”.

Старовинні будівлі міста зводили, використовуючи проекти із Британської імперії (наприклад, георгіанський, вікторіанський, едвардіанський та інші напрями).  У часи XIX-XX століть популярністю користувався стиль історизму.

Після Другої світової війни відбулися значні зміни. Модними стають модерністські та постмодерністські архітектурні стилі, наприклад Міжнародний стиль. У ті часи в Торонто проживають і працюють видатні архітектори: Френк Гері, Даніель Лібескінд, Норман Фостер, Вілл Алсоп, Бей Юймін та Людвіг Міс ван дер Рое.

Географічне положення Торонто сприяло тому, що багато будівель зводили із цегли, Справа в тому, що глина – одна з популярних видів сировини, поширеної на території Торонто. Цегла була особливо дешевим та доступним матеріалом майже протягом усієї історії міста. З неї будували не лише житлові будинки, а й промислові та комерційні комплекси, такі як споруди так званого Горілчаного кварталу.

Згодом навчилися будувати з більш економного матеріалу: бетонних блоків, каменю. У сучасному будівництві популярними стали алюміній, бетон та застосування скла, проте цеглу використовують також. Трохи дорожчим матеріалом є пісковик, але покладів його вдосталь та й легко його добувати. Використовувався для багатьох ранніх пам’яток на зразок Старої ратуші, Коледжу Вікторії, а також в процесі зведення “будинків у стилі Анекс”.

Промислова архітектура

Автор: Mathew Ingram — Flickr, CC BY 2.0

На початку свого існування Торонто будувалося вздовж гавані. Вигідне положення впритул до порту сприяло процвітанню міста на етапах його зародження. Тому найстаріші будівлі зведені біля гавані, а нові райони розросталися у різних напрямках зі швидкістю світла. Виникають промислові споруди: лікеро-горілчаний завод віскі Gooderham і Worts та фабрики сільськогосподарського обладнання Massey Ferguson. У другій половині XIX століття популярними стають залізничні лінії, які допомагають жителям Торонто добратися до інших міст. Відповідно промислові зони розбудовуються навколо залізниць.

У 70-их років XIX століття Торонто переживає процеси деіндустріалізації. До 90-их років зникає більшість старих заводів, які працювали вздовж набережної. Історичні промислові комплекси перетворюються на житлові будівлі та офісні приміщення.

Житлова архітектура

Автор: Robert Scarth from London, England — Campbell HouseUploaded by Skeezix1000, CC BY-SA 2.0

Найстарішою збереженою будівлею Торонто є хатина Скеддінга, яку звели 1794 року і використовують як музейне приміщення. Побудований у 1807 році котедж Джона Кокса – найстаріша будівля, яка слугує повноцінним житлом. Будинок Кемпбелла та Грендж в списку найдавніших цегляних споруд. Обидві пам’ятки належать до георгіанського стилю першої половини XIX століття. Якщо цей стиль вже не був популярним у Сполучених Штатах Америки, то торонтські будівельники широко його застосовували його до 1850-их років, особливо при зведенні елітних садиб у кварталах Роздейл та Брайдал-Пат.

Наприкінці XIX століття на зміну георгіанському приходить вікторіанський стиль з усіма його напрямками та розгалуженнями. У цьому виконанні будують житлові масиви у таких старих  районах, як: Кебіджтаун, Триніті-Белвудс, Паркдейл, Роздейл та Аннекс.

У післявоєнні роки масово розбудовуються приміські райони та зводять житлові багатоквартирні будинки. З 1950-их років зносять старіші квартали, виконані у вікторіанському стилі. Відбувається висотне будівництво багатоквартирних будинків за проектом “веж у парку”. Хмарочоси, зазвичай, не потребували особливого оздоблення та нагадували залізобетонні прямокутні конструкції, обкладені цеглою.

Комерційна архітектура

Готель-музей Montgomery’s Inn в Етобіко

Торонто є комерційним центром Канади, тому більшість фірм розмістили у місті свої офіси. Почесне місце в списку найстаріших та найвідоміших фірм Канади є банки Великої п’ятірки. На південному заході Бей-стріт і Кінг-стріт знаходиться центр Торонто-Домініон Міса ван дер Рое, комплекс із шести чорних веж у міжнародному стилі. 

Серед готелів найстарішим в Торонто є Montgomery’s Inn в Етобіко, який побудували 1832 року. Ще одним з відомих готелів є  Lambton House. Обидві структури не діють, а переобладнані в музеї.

З середини XIX століття з появою залізниці готелі будуються навколо станцій. В ХХ столітті популярними стають хмарочоси і, відповідно, змінюється зовнішній вигляд готелів. Найстаріший готель тієї епохи під назвою Omni King Edward спорудили у 1903 році.

Один з найвизначніших торгових центрів не лише Торонто, а й всієї Північної Америки, є Ітон-центр. З’явився на світ у 1977 році завдяки проекту Ебергарда Зайдлера. На той час мав доволі революційну архітектуру та вплинув на подальше будівництво подібних споруд по всій Північній Америці. З 2010 року торговий центр користується шаленою популярністю не лише в місцевих жителів, а й серед туристів.

В Торонто орієнтуватися по місту допомагають самі ж визначні споруди. На першому місці серед усіх є вежа CN-Tower. З 1975 по 2007 роки вона була найвищою окремо стоячою спорудою у світі. Не менш помітним є палац Каса Лома, збудований на початку 1910-их років. Функціонує як музей і місце проведення різних урочистих заходів. Орієнтиром для багатьох людей є й Брама принців. Це тріумфальна арка в неокласичному стилі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.